zaměření akce  typ akce  region  pořádající organizace
 
 
 
datum
 od data: 11.5.2021
11. 5. 2021 úterý - svátek má Svatava

čtvrtek 25. března 2021 17:00 - středa 12. května 2021 17:00  -   Praha 


Výstava do výlohy: Malé dějiny fotopastí
[Životní prostředí,kultura]
Výstavy a veletrhy

Fotograf Gallery v Jungmanově ulici vystavuje ve výloze. Součástí výstavy jsou také výzvy nebo zábavné úkoly pro děti, které je možné plnit i za stávajících opatření. Hlavním tématem výstavy jsou fotopasti. Kurátoři některá díla z fotopastí umístili do výlohy a každý kolemjdoucí tak bude mít možnost také v podobné fotopasti uvíznout. Stačí, když se na chvíli za staví a výstavu si skrze výlohy prohlédne.

Výstava nazvaná Malé dějiny fotopastí se zaměřuje na interakce lidských i nelidských zvířat a na to, jakou roli při nich hrají (nejen) fotografické technologie. Opírá se také o úvahy anglického antropologa Alfreda Gella, který upozornil na vnitřní podobnost pastí a uměleckých děl. V rozšířeném (spíš než přeneseném) smyslu se vystavená díla ukazují jako fotopasti, když zviditelňují některé vzorce chování v různých prostředích. Podobnou ambici má v dalším plánu i samotná výstava. Její výlohová mutace vyznačuje další pokus přizpůsobit se měnícím se podmínkám nynější výstavní praxe. Zároveň vznáší otázku, jak se adaptuje samotné umění jako životní forma: tedy nejen ve svých podobách, ale i v našich potřebách. Po vzoru trpělivé fototechniky tak výstava líčí na pohledy případných kolemjdoucích, aby se s nimi pokusila vyprostit z pasti přítomnosti.

Snímky hyeny a levharta chycených do pasti a zdvojeně znehybněných fotoaparátem pořídil cestovatel, lovec a fotograf Bedřich Machulka na začátku 20. století v Súdánu. Ve svých cestovatelských vzpomínkách Machulka vedle četných popisů zvířecího chování zaznamenal i úvahu o technologické podmíněnosti obrazu světa: „Afrika se nám v posledním desetiletích velmi přiblížila zásluhou automobilu a letadla. Fotografie a film nám věrně předvedly velmi mnoho obrazů afrického života, takže ten, kdo odcestuje do Afriky, jsa theoreticky připraven hojnou četbou, fotografií a filmem, bývá zpravidla ochuzen o první překvapivé dojmy. Uvidí svoji představu o Africe ztělesněnou.“ (Bedřich Machulka, V Africe na stezkách zvěře: Vzpomínky afrického cestovatele a lovce, Praha: Orbis, 1955, s. 7.)

Architekt a fotograf Harry Kilberger, který emigroval z Čech do Austrálie, se v roce 1966 během pracovní cesty zastavil na poloostrově Matupi v Bismarckově souostroví. V sérii diapozitivů tu zachytil tradiční proces výroby vrší, tedy pastí na ryby, od přípravy proutí přes jejich postupné pletení až po uskladnění na mořském břehu.

Tříkanálové video umělecké dvojice Nicole Six a Paul Petritsch bylo natočeno v severorakouské oblasti Waldviertel během několika lockdownových dní na přelomu března a dubna 2020. Fotopasti postupně umisťované na různých lokalitách vždy po dobu jednoho dne zaznamenaly jednu minutu dění při každém spuštění čidla. Odhalily tak nejen to, co se skrývá v prostředí, ale i prostředí samotné, jak odkrývá svou vlastní proměnlivost.

Pavel Ryška proměnil v roce 1997 několik kazatelen v okolí Šašovic, kde tehdy bydlel, v čítárny veřejné knihovny. Umožnil tak jejich další využívání, případně bouchalům zpestřil čas na čekané. Dokumentaci svého počinu potom zpracoval do podoby pohlednice, čímž jej alespoň korespondenčně přiblížil zavedenému uměleckému provozu.

Vztah lidských a nelidských zvířat dlouhodobě zkoumá kolektiv umělkyň, které vystupují pod jménem Neozoon a působí mezi Německem a Francií. V trojici krátkých videí z let 2014–2017 pracují s volně dostupnými fotografiemi, na nichž se lovci poplácávají nad svými kořistmi, i se záběry z YouTube, na kterých se páníčci a paničky čumáčkují se svými mazlíčky. Montáží dalších youtubových videí, na nichž se četní jedinci natáčí při vyluzování zvířecích zvuků, pak Neozoon ozvučují nejen audiovizuální, ale i behaviorální reprodukci.

Jakoby bezděky natočil David Přílučík v roce 2013 černou kočku, která mu podobně bezděčně ukázala, že bezprostřednost není možná.

V rámci výstavy jsme si pro vás přichystali také doprovodný program, který můžete zažít i z bezpečí svého domova.


místo: Jungmannova
pořádají:  Fotograf Gallery
kontakt:
související odkazy: https://fotografgallery.cz/fotopasti/
https://fotografgallery.cz/vyzvy-fotopasti/
Akce je určena pro veřejnost


 Právě probíhající vícedenní akce
Čistý Botič sobota 24. dubna 2021 10:00 - sobota 29. května 2021 16:00 - Praha
Den Země v Brně: Hmyzení čtvrtek 22. dubna 2021 08:00 - neděle 16. května 2021 22:00 - Jihomoravský kraj
Webinář Vzdělání pro budoucnost úterý 6. dubna 2021 - čtvrtek 31. prosince 2037 - Praha
Výstava Včely a včelařství čtvrtek 1. dubna 2021 - středa 30. června 2021 - Praha
Výstava do výlohy: Malé dějiny fotopastí čtvrtek 25. března 2021 17:00 - středa 12. května 2021 17:00 - Praha
Malý zahradník sobota 20. března 2021 - sobota 16. října 2021 - Středočeský kraj
E c o n n e c t
Katalog odkazů Kormidlo.cz
Občanská společnost -
  návod k použití
Hra o Zemi
Dobrovolnictví
Globalizace
Kurdistán a Kurdové
  ZPRÁVY Z ECONNECTU
 Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek
 Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že spolupracuje s ekologickými organizacemi na přípravě Národního plánu obnovy. Přitom jejich návrhy zatím nevyslyšelo
 Dvě samice zubrů z Tábora dnes rozšířily stádo v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice
 Majitelé “smartfounů” vyrazí na pivo či k holiči - a co ti ostatní?
 Pionýr je parta, na kterou je spoleh
 
  TISKOVÉ ZPRÁVY NA ECONNECTU
 ČRA podporuje v Kambodži projekt umožňující malým podnikům přejít k solární energii
 V Krkonoších se objevili pytláci
 Šetřipřírodu.cz: výsledky pilotního programu sběru tiskových kazet na vybraných pražských sběrných dvorech
 Česko-německá dohoda o splavnění Labe je prvním krokem kanálu Dunaj-Odra-Labe
 Na polích Prahy se bude hospodařit šetrným způsobem a ornitologové sledují, zda to pomůže ptákům
 
  KOMENTÁŘE NA ECONNECTU
 Výzva iniciativy Vraťte nám stát! ústavním činitelům ohledně návštěvy čínského prezidenta v Praze
 
  Press servis - snadné zasílání tiskových zpráv do médií
Nadaci Partnerství děkujeme
za podporu naší činnosti
Tento projekt podpořila Nadace rozvoje občanské společnosti
z prostředků Evropské Unie v rámci programu Phare

© 2001-2008; webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit - Econnect